Balkán zpívá

29. května 2012 v 11:45 | Alma |  ŽENA VE FOTOGRAFII


Zajímaví lidé jsou všude kolem nás. Často to bývají právě ti nejvíce v pozadí. Takovou je i Keka neboli Dušanka a vlastně všechny další ženy z balkánské vesničky Mišiči.


Toto je ukázka z připravované knihy Balkánský kohout a vznikla zcela samozřejmě, jako když se zasadí semínko hrášku do země a ono pak klíčí a roste. Vznikla sama od sebe, protože Balkán je země obdivuhodná, plná kouzel a tajů přírody. Ukázka je velice čerstvá, zachycuje můj měsiční květnový pobyt s vesničany v Mišiči státu Montenegro.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Vanja

Některé dny jsou prázdné jako vysypaná peřina, některé se ale pyšní významnými událostmi. Ve vesnici o tom ví každý a většinou je i každý pozván, aby je sdílel. Ten den, co přijela Vanja slavil Duško narozeniny. Vanja Spirič je 25 letá vnučka Dušana a Dušanky. Vychovávají ji sami poté, co otce, jejich syna, porazil kamion a on zemřel. Její matka je nezvěstná, opustila malou Vanju ještě jí ani nebyly dva roky. Vzhledem k tomu, že odešla s jehovisty, na více se ani neptám.
Setkání s Vanjou ve mně evokovalo vzpomínku na mladý jarní větřík kdesi na louce se sedmikráskami. Jemná vůně mládí, záblesky studánky v očích a melodická srbština se slůvky oddělenými průsvitnou blankou, to je Vanja. Tato nenápadná osůbka způsobila, podobně jako před rokem syn Djury Nikola, vpád normálnosti, pocítění ingrediencí světa, na který jsem zvyklá. Způsobila moje šťastné nadechnutí. Přitom nemohu říci, že ve vesnici žijeme v nepsaných rituálech. Nemohu vlastně vůbec vyjádřit ten pocit, který mne již podruhé ovanul v přítomnosti mladého člověka, potomka souseda, se kterým se znám. Jsou jiní , tito mladí. Mají v sobě odhodlání řešit, žít a naslouchat. O to je zřejmě to, co cítím.
Noc byla opět hlučná, postarali se o to místní psi i kočky. Brzy ráno jsem slézala po točitých schodech z horního patra, abych zhasla lucernu svítící celou noc na terase. Ta u Duška ještě svítila. Asi spí dobře i přes to, že předchozí den Dušanka upadla a je samá modřina. Na terase na mne hledělo 5 očí. Moje jednooká Frída, černá cizí kočka a žlutý pes, který seděl u stolku na mojí oranžové židličce s vyšívaným plédem. Vypadal tak směšně, že jsem se ani nezlobila. Vlastně jsem ani tak nešla zhasnout světlo, jako se podívat na to, zda se splnil můj předpoklad, protože jsem věděla, že jsem tam večer ten pléd zapomněla. Pes nasadil provinilý výraz a opustil místo u stolu.čtoucí Dušanka
Možná, že tato babička není pro někoho ta pravá krasavice.
Zachytila jsem však na pláži čokoládovou krásku. Prý z Izraele.
Loučení

Nejde o lítost z odjezdu. Jen zcela obyčejně něco končí a všechny události tu zůstanou beze mne. Něco poroste a něco zemře. A až přijedu příště , budu muset začínat znovu a jinak. Žlutý pes už se mnou nebude, možná ani Frída ne, a také sousedé budou jiní, letní. A já, Lasta, opět přiletím a budu žít s letními sousedy, se psy a kočkami, které si mne vyberou, budu sedět u barevných plastových ubrusů v pozadí s narezlými sporáky a fridžidery, igelitovými taškami zavěšenými na kličkách oken tak, aby na ně kočky nemohly. Budu snídat bílý chleba a kajmak, vítat zlaté ranní slunce, očichávat moře a večer se smát balkánským vtipům sousedů při sklence rakije. Vím dobře, že bez diplomatických zásahů Renaty, zemitých hlášek Dineta, uhasínající slávy Dušana či barvitých hlášek Jely by to nebyl ten pravý Balkán. Chyběly by mu pálivé papričky, žhavé šípy slunce, sousedské tlachání, omleté vtipy, trochu nepořádku a nepopsatelná vůně.
Pro tohle vše se musím vrátit.Autorkou textu i fotografií: Alma (Vlasta Ratislavová)
http://almaschumannova.blog.cz/1205/balkan-zpiva

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Fuensanta Fuensanta | Web | 29. května 2012 v 11:53 | Reagovat

pekny blog

2 edithhola edithhola | E-mail | Web | 29. května 2012 v 21:39 | Reagovat

Almo, zítra už se snad vrhnu na čtení toho, cos mi z Balkánu poslala. Je skvělé, že jsi na Gaiu dala ukázku.

3 Alma Šťáhlavská Alma Šťáhlavská | E-mail | Web | 29. května 2012 v 23:20 | Reagovat

myslím si, že právě na Balkáně se vyskytují ženy s vlastním názorem - včetně mne.

4 JaneRuiz27 JaneRuiz27 | E-mail | Web | 2. června 2012 v 14:54 | Reagovat

Different people in every country get the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/home-loans">home loans</a> from different creditors, just because that's comfortable and fast.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama