Pohřebiště knih

28. července 2012 v 14:12 | Alma |  ŽENA VE FOTOGRAFII
Pohřebiště knih
Jen malá chvilka letu , docela příjemného stavu bez tíže, uvolnění před neodvratným koncem. Jedna po druhé padají knihy do kontejneru. Pleskavý zvuk je někdy hlubší, jindy slabší, někdy je to jen takové zakníknutí . Vše záleží na počtu stran svazku. V nepravidelných přestávkách padají, padají, plní břicho nádoby na odpad s nápisem P a p í r. Nic jiného, než obyčejný papír. Nezáleží na tom, zda je pokryt filosofickým, lyrickým či naučným textem nebo mastnými skvrnami od salámu. Je to jenom papír, již nemá jméno Kniha. Ta právě ztratila své původní vznešené poslání , měla smůlu. Byl jí vyřčen ortel smrti jen proto, že bydlela v polici Obecní knihovny malé vesničky.
Není místo, svět ovládají předpisy.
Není prostor ani pro poslední záchranu pro zájemce vyřazených knih za 1 korunu.
Není ani zájem. Tak co řešit? Ještě že máme kontejnery na třídění odpadu. Jinak bychom museli z nařízení úřadu třeba .... pálit knihy.
Když se mezi pálenými díly v r. 1933 v Německu ocitly i svazky básníka 19. století Heinricha Heineho, podle jeho proroctví z roku 1822: "Tam, kde se pálí knihy, dojde nakonec také na pálení lidí", se jeho slova naplnila.
Jen trocha optimismu. Několik svazků potupné likvidaci uniklo. Jsou to ty, o které jsem požádala a zadarmo si je odvezla domů.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama