Gjorkové - čtení na srpen

1. srpna 2012 v 22:58 | Edith Holá |  Společné čtení a recenze knih
V létě je nejlepší číst něco, co vás nenechá vydechnout. Do čeho se ponoříte jako do vody za sluníčka … To všechno kniha o Gjorcích, kteří žijí pod mořem, splňuje. Pojďte si společně přečíst knihu Gjorkové - Tajemství minulosti od Terezy Benešové, na blogu známé jako Colleen.

Tereza Benešová připravila pro Vás i soutěž. Když se nafotíte s Gjorky u vody, tak můžete vyhrát libovolnou knihu do 300 kč. Více o soutěži v článku Terezy Pusťte Gjorky k vodě. Gjorky si můžete zakoupit u autorky přes její face nebo ji napiště na blog. recenzi na knihu Gjorkové najdete např. zde a zde.

ROZHOVOR S TEREZOU BENEŠOVOU alias COLLEENTerezo, píšeš o holce, které je 12 let. To je věk, který se objevuje v knihách pokaždé jako zlomový. Proč tomu tak je? Vzpomínáš si na své období okolo 12. roku?

To záleží na tom, v jakém smyslu je to "zlomový" myšleno. Mezi 12-15 rokem přichází spousta změn, děti přestávají být dětmi, ale přitom jim díky chybějícím životním zkušenostem, ještě zůstává takový ten správný, místy až lehce naivní pohled na svět. To není pro zpracovávání vůbec špatný materiál. (Předpokládám, že většina čtenářů v tomto věku se mnou teď nesouhlasí :-D )
Já osobně si na tuto dobu vzpomínám už jen matně. Žila jsem hlavně sportem a díky tomu bylo moje pubescentní období myslím poměrně snesitelné. Ale podrobnosti už se mi opravdu nevybavují.

Nefas nepatří do světa, kde byla do 12 let, ale necítí se dobře ani mezi svými, kam se vrací. Znáš takové pocity na vlastní kůži?

Myslím, že málokdo se cítí skvěle všude, kam vstoupí. Já jsem jako malá častokrát měnila školu a je pravda, že zařazovat se ob rok do zaběhnutého kolektivu, není nijak zvlášť snadné. Pokud se jedná o místo, kam prostě chodit musíte, moc se toho dělat nedá. Horší je to tam, kam chodíte dobrovolně kvůli něčemu, co máte rádi. Taková skupina dokáže člověku jeho milovanou činnost pěkně otrávit.

Ve fantasy literatuře zdánlivě pro děti, je ukryt celkem drsný příběh dívky Nefas. Nezná své kořeny, je nemilovaná, ve škole šikana, napadení, …

Děti v tomhle věku dokážou být zlé, když se jim chce, stačí, abyste se jen trochu lišili. Nefas to opravdu nemá jednoduché a upřímně jí to vůbec nezávidím. Nakonec se s tím ale popere, a najde si spřízněné duše, které jdou tak trochu proti proudu a ujmou se jí. A to je myslím důležité - že všichni nejsou stejní a v každé, sebevíc beznadějně vypadající situaci, se najde někdo, kdo vám pomůže.

Tohle by mělo být srpnové letní počtení, tak něco odlehčeného. Prozraď třeba, jakou hudbu si pouštíš pro inspiraci.

Když píšu, tak mám nejradši úplné ticho a klid. I puštěná televize mi vadí. Když o příběhu přemýšlím, pouštím si hlavně soundtracky a trailery z oblíbených filmů. Někdy je to pěkně na hlavu, jak to sjíždím pořád dokola :-D

A na co se mohou čtenáři těšit v druhém dílu?

Na spoustu nových postav. Některé byly v prvním díle jen zmíněny nebo stály v pozadí, ale hodně jich bude úplně nových. Příběh se nám posune, částečně se vysvětlí události z předchozího dílu a ještě trochu se to zamotá. A pravděpodobně bude o dost méně pro děti.

Terezo, děkuji za rozhovor. Všem knihu vřele doporučuji. Přečetla jsem ji za jediný den a litovala, že končí... a musím čekat na druhý díl... Edith Holá
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 4. srpna 2012 v 12:58 | Reagovat

Je fakt, že Nefas nemá na růžích ustláno a musí si všechno vybojovat. Dokonce i své dva přátelé, kteří se ji nakonec stanou velkou oporou.
Líbí se mi, že i když je na svůj věk velmi inteligentní, tak dělá chyby a nechová se nijak přemoudřele :-) Ale upřímně doufám, že nakonec všechno dobře dopadne a ona najde to, co hledá.

2 Nikol Nikol | 4. ledna 2013 v 22:32 | Reagovat

už chci další díl ;-)) :-|  :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama