Nonstop Eufrat - Veronika Bendová

26. února 2013 v 21:45 | Edith Holá |  Společné čtení a recenze knih
Vypadá to, že o první knížce Veroniky Bendové se bude hodně mluvit. Recenze na něj vyšla i v celostátním deníku, což je pro debut netypické. Krom toho si autorka vybrala nakladatelství, které je zárukou inteligentního čtiva a zaručuje i spisovatelskou osobnost. Portrét fotil Radek Brousil, kterého znám pracovně z našeho magazínu a jeho portréty mají duši.

Na měsíc březen jsem pro blog Gaia a společné virtuální čtení vybrala knihu Nonstop Eufrat. Pokud si ji přečtete, budete mít náskok před těmi, co si ji díky mediím najdou později. O Veroniku Bendovou a její prvotinu začal zájem. Na tomto blogu si však můžete s ní přečíst první rozhovor. Žádný jiný jsem s ní ještě nikde nečetla. Po emailu mi pro Vás zodpověděla pár otázek o své knize a psaní vůbec.
Pokud si chcete nejprve přečíst recenzi na její knihu Nonstop Eufrat, tak je na mém osobním blogu zde. Jinak směle do zpovědi Veroniky Bendové.


Veroniko, píšete o muži v jeho těžkém období. Měla jste při psaní strach, že jako autorka (žena) třeba nevystihnete přesně niterné prožitky a myšlenky muže?
To jsem samozřejmě měla… Dokonce jsem si říkala, že je to "drzost", když já jako žena a laička konstruuji, co asi jde hlavou muži a knězi.

Edith: Měla jste nějaké betačtenáře, kteří vám po přečtení rukopisu potvrdili, že jste mužský svět postihla dobře?
Veronika: Nevím teda přesně, co to je "betačtenář", ale asi se tím myslí nějaké první korigující oko… Číst jsem to dávala samozřejmě mému muži, a pak ještě některým kamarádům a příbuzným. Pro mě bylo úlevné a šťastné, když mi - ale to už po vydání knihy - napsal jeden známý kněz, že je to sugestivní a pěkně napsané. A vyložená (a nečekaná) satisfakce byl pak mail jednoho bohoslovce, který si knihu koupil a napsal, že jsem o kněžích a jejich problémech napsala s překvapivou empatií.

Edith: Pro mě jste také popsala věrohodně tápání a pocity viny muže, který odešel z kněžské služby kvůli lásce k Anně. Proto se ptám, zda je to fabulace nebo znáte osobně takového pátera Vyklouze? (nemám ráda pojmenování, které sami používají).
Veronika: Znám. Ta kniha se nezrodila z ničeho nic, nám skutečně z farnosti odešel náš farář (a zpovědník a kamarád). Byla to rána z čista jasna. Prostě nám jednoho dne oznámil, že do týdne odchází, čeká s někým dítě a bude se ženit. Bylo to pro nás šok a bylo mi to lít. Musím říct, že jsem jeho odchod obrečela, protože mi přišlo, že je to hrozná škoda. Že to byl dobrý kněz… Posléze, když jsem se o tom bavila s mnoha dalšími lidmi, přišla jsem na to, že tyhle odchody kněží zdaleka nejsou ojedinělý jev.
Nicméně příběh knihy Nonstop Eufrat JE vymyšlený. Se skutečným "Tomášem" má společnou jen výchozí situaci a použila jsem do knihy pár detailů (ale opravdu asi jen tři) z jeho života. Jinak jsem s ním během psaní knihy vůbec nemluvila, za prvé proto, že se nám jaksi ztratil z dohledu, za druhé jsem si ho nepřála jakkoli "vytěžovat"a zveřejňovat jeho soukromý život.

Edith: Takže jsou v knize na jedné farnici vylíčeny i vaše tehdejší pocity.
Veronika: Ano, víceméně jsou… nicméně i tato postava je složená z více předobrazů, prostě je trochu literárně posunutá.

Edith: Vystihla jste dobře i postoje katolíků, kteří preferují povinnost před láskou k bližnímu, pro které je odchod pátera osobní katastrofou a pomalu rozpadem jejich víry i církve. Vůbec si myslím, že je to fajn, že konečně někdo popsal v beletrii současné přešlapování věřících a mnohá skrytá témata.
Veronika: Víte, ono je to opravdu složitější. Myslím, že to není ani tak váhání mezi láskou k bližnímu nebo povinností, jako spíš mezi zachováním řádu na jedné straně, a jakousi vnitřní opravdovostí na straně druhé. Když žijete v manželství, také přicházejí chvíle, kdy se musíte řídit rozumem a zodpovědností, protože kdybyste spoléhala jen na city a pocity, tak třeba při první krizi sbalíte kufry a už toho druhého nebudete chtít vidět. Jenže jsou tu děti, závazky, rozum... No a v případě porušení takového závazku, jako je kněžské svěcení, je ve hře ještě navíc jakási frustrace, že ANI TOTO nevydrželo… Protože ve světě, kdy je minimum jistot, se na nich, myslím, o to zoufaleji lpí…

Edith: Já jsem také konvertitka jako Vy (informace je ve Vaší biografii v knize) a pamatuji si, jak z jedné farnosti byl přeložen farář a dosazen cizinec. Pozorovala jsem pak, jak to šíleně zahýbalo s farníky, kteří na něj byli dlouhá léta zvyklí. Vztek, zloba, odmítání nového kněze, útěky do jiného kostela, smutek, žal. Vy románem upozorňujete i na toto vykořeňování kněze. Hlavně co to způsobuje za zoufalou osamělost u něj a z toho pramenící problémy. To je jedno z témat, o kterém se v KC nemluví
Veronika: Ano, o tomto se příliš nemluví. Chtěla bych tu ale na druhou stranu ocitovat, co mi k tématu napsal ten již zmiňovaný pražský seminarista. Poznamenal k vylíčené situaci stále přesouvaných kněží z místa na místo toto:
"Možná by se snad hodilo, aby (v knize) promluvil i nějaký starý kněz, který vytrval a který ví, že samota k tomuto povolání patří a že jí nelze uniknout ani v komunitě ani v živé farnosti, byť by tam farář směl zůstat po desítky let. S pokušením akédie, nestálosti, totiž každý, kdo usiluje o duchovní život, musí v srdci zápasit bez ohledu na to, kam je postaven."
Já sama neznám na tyto otázky odpověď. Ale mluvit by se o tom asi mělo…

Edith: Křesťanské paradoxy:-) Ale kdo je má vydržet:-)
Veroniko, o vnitřním prožívání Anny se moc nedozvíme. Až na konci, kdy má dva okamžiky setkání se zoufalým pláčem cizího dítěte a poté svého. Vypadá to, že jí to mění. Otevírá se znovu pokoře vůči životu a lásce ke svému muži. Myslíte si, že takový okamžik ( v knize dva) je dostatečný na trvalou změnu? Nebo musí přicházet další, aby člověk stále nějak byl posouván k tomu zase být laskavější nebo jak to říci.
Já bych spíš řekla, že Anna začíná nahlížet pod tu svou docela racionální pokličku…Změnit vás může i jeden okamžik. Nebo spíš někam posunout, popostrčit… Ale jinak je to ovšemže proces. Buď se rozhodnete tou cestou jít, nebo to vytěsníte, a chováte se dál, jako dřív. A ono vás to dostihne jindy, znovu, třeba jinak.

Edith: Jsme na "poli" blogu, kde mnoho blogerů by rádo vydalo knihu. Někteří dokonce již vydali vlastním nákladem nebo u Krigla. Jak se Vám podařilo debutem oslovit tak významné nakladatelství jako je Fra?
Veronika: Tady vás asi zklamu, ale bylo to prozaické: nakladatel Erik Lukavský je můj a manželův spolužák z gymnázia. Takže to byly "měkké vazby"J Můj muž mu Nonstop Eufrat nabídl, Erik si rukopis přečetl a svým lakonickým způsobem mi ho pochválil. Jsem mu samozřejmě vděčná, protože vím, že vydat první knihu je vždycky velice těžké. A jsem ráda, že má Eufrat takový ohlas i kvůli němu, protože to zpětně dělá reklamu i samotnému nakladatelství. Počínaje recenzí v Lidovkách, a konče rozhovorem pro literární magazín ČT 2, který se točil přímo v prostorách kavárny a knihkupectví FRA. To nakladatelství vydává dost výlučné a nikterak komerční tituly, což samozřejmě znamená, že to není primárně dělané jako byznys.

Edith: Jen výjimečně se objevují v celostátních denících recenze na debuty. Na Váš román byla v LN. Jak jste to dokázala?
Veronika: Tak za tím stojí pro změnu jeden společný známý můj a Jiřího Peňáse, který recenzi pro lidovky napsal. Ten kamarád mou knihu dostal k Vánocům, a protože se mu moc líbila, napsal mi, že "musí promluvit do duše Peňásovi, aby nezatracoval české autorky, když nezná všechny". A knihu mu věnoval. Jak vidíte, mám prostě štěstí!

Edith: Líbila se Vám tato recenze Jiřího Peňáse, který nedávno neměl moc vstřícný článek k českým autorkám? Prý ho zavádějí do bludišť, ze kterých není pro něj návratu a také z jeho článku vyplynulo, že mužská literatura je hodnotnější. (Parafrázuji ho)
Veronika: Komu by se taková recenze nelíbila?! Nafoukla jsem se jako holub J Ale vážně: Mě překvapilo, jak pozorně a s pochopením tu knihu přečetl, a zjevně o ní přemýšlel, než recenzi napsal. A souhlasím i s oběma jeho výtkami.
Já jsem bohužel nedohledala ten původní Peňásův článek o ženském psaní, jen jsem četla mnoho kritických reakcí (i s citacemi) na něj. Takže já to vykládám jako veselou historku, že si chtěl totiž Jiří Peňás recenzí na mou knihu tak trochu spravit reputaci mysogina:-).

Tak já Vám ho posílám emailem.
Už jsem si to přečetla reaguji. Já článek nevnímám jako zas tak útočný, jak jsem si z reakcí na něj představovala. Spíš mi přijde normální, že kritiku-muži prostě některý typ psaní nekonvenuje, právě proto, že není žena. Myslím, že zatímco třeba u filmu vnímáme jako normální, že ženy a muži mají rozdílné preference, co se týče žánrů nebo stylů (muži relaxují častěji u drsných, akčních příběhů, zatímco ženy to rozčiluje a unavuje, a raději se podívají na pomalejší a citovější snímek), u literatury jako bychom čekali, že bude vyhovovat všem. Peňás napsal podle mého velmi osobní článek "otráveného čtenáře", který prostě nechápe, proč právě ty a ty knihy dostávají ceny, když jeho nudí a ztrácí se v nich. Na jeho obranu bych chtěla napsat, že ve zmíněném textu se pouští nevybíravě i do mužských autorů. A já sama jsem několikrát odložila knihu spisovatele-muže z přesně těch důvodů, které Peňás popisuje u žen: nudila mě, byla mi nesrozumitelná a přišlo mi, že jediný, koho věc zajímá, byl autor sám.
Kromě toho, nemá cenu se divit boomu literatury psané ženami, když dnes prostě daleko víc ČTOU ŽENY!
Pro mne byl nečekaným a příjemným překvapením úplně první ohlas, a totiž recenze vydaná na začátku ledna v Respektu, kterou napsal Tomáš Weis, se kterým nemám žádného společného známého:-) Prostě tu knihu někde na internetu objevil, zaujala ho patrně jen díky anotaci a sám se mi ozval, že by o tom chtěl napsat.

Veroniko, mít recenzi v Respektu by pro mě bylo metou. Takže moc gratuluji. Ale teď zpět. Možná, že kdybyste napsala o Anně, která kvůli lásce k muži porušila slib řádové sestry a odešla z kláštera, tak by recenzi nenapsal:-) Co myslíte? Niterný svět ženy by v těžkém období vypadal jinak, že?
Na to nedokážu odpovědět… Myslím, že je to spíš stylem vyprávění. Já mám ráda lapidární, od zbytečností osekaný jazyk. Když mluvím, jsem upovídaná, vyprávím ze široka, zahlcuju druhé detaily. Když píšu, snažím se text od toho nánosu oklestit. Vážím každé slovo. (A po mně je vážil ještě i můj muž, který celou knihu opravil a redaktorsky připravoval, a se kterým jsem vedla úporné hádky o některá slova,vazby, či mé oblíbené tři tečky otazník.)

Edith: Čtete vy současné české autorky? Které se vám líbí?
Veronika: Já se teď spíš snažím vracet ke starším knihám. Ze současných autorek mám ráda spisovatelku Jindru Tichou, Češku žijící na Novém Zélandě, Irenu Douskovou, a naposledy jsem četla Martu v roce vetřelce od Petry Soukupové. Bylo to docela sugestivní, i když teda okleštěné snad až příliš! Jinak také obdivuji spisovatelku Danielu Hodrovou. Ale její knihy se nečtou lehce.

Edith: Chtěla byste něco začínající autorům vzkázat? Čím třeba začít první odstavec knihy? Přímou řečí, akcí, popisem?
Teda já si ale vůbec nepřipadám dost zkušená na to, abych něco někomu vzkazovala! Já jsem taky jen začínající autorka. Veronika: Taková literární prvorodička

Edith: Slyšela jsem názor, že u první knihy je důležité, že vůbec je. A u druhé už to jaká je. Máte už rozepsanou druhou?
Veronika: Mám. A jde mi to velmi těžce, protože je osobnější, než ta předchozí. Mělo by to být víc o manželství, vztazích a trochu to zabíhá i do politiky. A to pak hodně váháte, co můžete napsat, a co se třeba může někoho dotknout.

Veroniko, moc Vám děkuji za rozhovor. Přeji, ať se Vaše kniha dobře prodává!
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (1657)
Zobrazit starší komentáře

1601 MatthewRak MatthewRak | E-mail | Web | 29. září 2018 v 17:58 | Reagovat

<a href=http://lineremont.ru/>время ремонта +в квартире</a> - ремонт квартир под ключ цена, ремонт квартиры стоит

1603 AnthonyJN AnthonyJN | E-mail | Web | 30. září 2018 v 6:02 | Reagovat
1604 MichaelEmbot MichaelEmbot | E-mail | Web | 30. září 2018 v 19:35 | Reagovat

<a href=http://vfbap.us/>http://vfbap.us/</a> PiornsoogSosmolf

1605 cialis cialis | E-mail | Web | 30. září 2018 v 23:55 | Reagovat

I like what you guys tend to be up too. Such clever work and coverage! Keep up the very good works guys I've incorporated you guys to my personal blogroll.

1606 MorganBC MorganBC | E-mail | Web | 1. října 2018 v 2:06 | Reagovat
1607 SergioHam SergioHam | E-mail | 1. října 2018 v 18:28 | Reagovat

Гражданство женщинам из СНГ через Брак. Можно Формальный. Гарантия 100%. Дорого. Обращаться на почту znakfortune@gmail.com

1608 RichardFrOpe RichardFrOpe | E-mail | Web | 2. října 2018 v 16:00 | Reagovat
1610 LLArchie LLArchie | E-mail | Web | 3. října 2018 v 21:02 | Reagovat
1611 viagra_cheap viagra_cheap | E-mail | Web | 4. října 2018 v 2:54 | Reagovat

Well I really enjoyed reading it. This information procured by you is very practical for correct planning.

1612 JRKirk JRKirk | E-mail | Web | 4. října 2018 v 9:56 | Reagovat
1615 SimonZN SimonZN | E-mail | Web | 4. října 2018 v 22:50 | Reagovat

<a href=http://oopqd.us/>http://oopqd.us/</a> PiornsoogSosmolf

1617 GaryON GaryON | E-mail | Web | 5. října 2018 v 3:44 | Reagovat
1618 Francisboals Francisboals | E-mail | Web | 5. října 2018 v 17:24 | Reagovat
1620 viagra_online viagra_online | E-mail | Web | 6. října 2018 v 14:38 | Reagovat

Mudbox is a software for 3D sculpting and painting which is developed by Autodesk.

1621 Thomastraiz Thomastraiz | E-mail | Web | 6. října 2018 v 18:03 | Reagovat

informative post <a href=https://falco3d.com>3d engine</a>

1622 buy_cialis buy_cialis | E-mail | Web | 7. října 2018 v 4:44 | Reagovat

Hello my family member! I want to say that this article is amazing, great written and come with almost all significant infos. Id like to peer extra posts like this .

1624 Marcusnum Marcusnum | E-mail | Web | 8. října 2018 v 5:29 | Reagovat

<a href=https://www.appmsr.net/kak-vzlomat-skype>как взломать скайп приложение</a> - программа +для взлома скайп, как взломать мессенджер фейсбук

1625 StevenLinah StevenLinah | E-mail | Web | 8. října 2018 v 18:31 | Reagovat

<a href=https://www.phone-location.net/>Найти телефон по номеру телефона на карте</a> - Андройд трекер отслеживание передвижений, Как найти андройд онлайн

1627 cialis cialis | E-mail | Web | 9. října 2018 v 16:17 | Reagovat

You're so interesting! I don't think I have read anything like this before. So wonderful to discover somebody with some unique thoughts on this subject matter. Seriously.. thank you for starting this up. This website is one thing that is needed on the internet, someone with a bit of originality!

1628 JamesDaw JamesDaw | E-mail | Web | 10. října 2018 v 22:57 | Reagovat
1629 generic_cialis generic_cialis | E-mail | Web | 11. října 2018 v 0:42 | Reagovat

Good writeup, I am normal visitor of one's site, maintain up the excellent operate, and It's going to be a regular visitor for a long time.

1630 Fastest Payday Loan Fastest Payday Loan | E-mail | Web | 11. října 2018 v 5:29 | Reagovat

fast cash loans online <a href="https://creditloansguaranteedapproval.com">cash loan</a> payday loans without checks <a href=https://creditloansguaranteedapproval.com>credit loans</a>

1631 Williammotly Williammotly | E-mail | Web | 12. října 2018 v 1:46 | Reagovat

<a href=https://www.coin-tradeandmine.com/category/trading/>trading 4 u</a> - trading bloc, c&f mining

1632 Paydayloan Paydayloan | E-mail | Web | 12. října 2018 v 19:40 | Reagovat

credit loans guaranteed approval <a href="https://creditloansguaranteedapproval.com">credit loans guaranteed approval</a> credit loans guaranteed approval <a href=https://creditloansguaranteedapproval.com>personal loan agreement</a>

1633 cheap_viagra cheap_viagra | E-mail | Web | 13. října 2018 v 8:38 | Reagovat

I would definitely not recommend these as ways to break the ice however.

1634 ElmerAnync ElmerAnync | E-mail | Web | Neděle v 1:09 | Reagovat

Желаешь встретится уже сегодня? Жми! ?

<a href=http://pornjam.ga/info/i/7><img src="http://pornjam.ga/pr/images/dating/10.jpg"></a>

<a href=http://pornjam.ga/info/i/7>знакомства шур мур</a>

Онлайн сообщество знакомств для интима. ?
лучшие встречи с противоположным полом для C... в твоем городе! ?
Заходи - не останешься равнодушным! ?

сайт табор знакомства версия, знакомства петропавловском, знакомства в воронеже без регистрации бесплатно, знакомство без майла, знакомства челябинск без, знакомства в гомеле, гей знакомства без, знакомства екатеринбург бесплатно, секс знакомства челябинск, знакомства девушками г, сайт знакомств красноярск, сайт знакомств круг, секс знакомства саратов, сайт знакомств кому за 50, знакомства подольск, интим знакомства регистрация, искать сайт знакомств, секс знакомства казань, время знакомства, loveplanet сайт знакомств, самые лучшие знакомства, знакомства в омске без регистрации, знакомство на ночь телефоны, сайт знакомств табор мобильная версия, яндекс знакомства, план знакомство, конспект знакомство с классом, друг вокруг знакомства регистрация, красивые знакомства, занятие знакомство с группой, сайт знакомств москва для серьезных отношений бесплатно, знакомства с богатыми женщинами, сайт знакомств уфа, знакомства с военными для серьезных, знакомства в возрасте, секс со знакомством, бесплатно знакомства город, интим знакомства без регистрации, сайт знакомств в минске, баду сайт знакомств на русском, самые популярные сайты знакомств

1635 buy_viagra buy_viagra | E-mail | Web | Neděle v 7:11 | Reagovat

tretinoin chemotherapy

1636 ElmerAnync ElmerAnync | E-mail | Web | Neděle v 20:11 | Reagovat

Хочешь встретится сегодня? Нажимай. ?

<a href=http://pornjam.ga/info/i/7><img src="http://pornjam.ga/pr/images/dating/7.jpg"></a>

<a href=http://pornjam.ga/info/i/7>бесплатные знакомства для взрослых без</a>

Онлайн сообщество знакомств с целью интима... ?
Реальные встречи с противоположным полом для удовлетворения фантазий у тебя городе!!! ?
Не проходи мимо - не пожалеешь!!! ?

мамба знакомства регистрация, занятие знакомство, после знакомства, пароль знакомства, табор знакомства без, знакомства в челябинске, знакомства за 40 бесплатно, геей знакомства, светелка знакомства, знакомства навечно, знакомства тольятти, знакомства сахком, сайт знакомств майл, сайт знакомств г, сайт знакомств в москве, планета знакомств, знакомства в ростове, знакомство 24 моя страница, знакомства украина, игры на знакомство, знакомства для создания, презентация знакомство, знакомства данные, табор знакомства моя страница мобильная бесплатно, табор знакомства моя страница мобильная версия бесплатно, мамба знакомства без регистрации, скачать знакомства бесплатно, лав знакомства моя страница, суть знакомств, знакомства mylove, бадоо знакомства моя страница, сайт знакомств фото бесплатно, интимные знакомства, регистрация в знакомстве с девушками, знакомства беларусь, сайт знакомства ру вход, страна знакомств, знакомства для создания семьи, сайт знакомств лове, дан знакомства, сайт знакомств с телефонами, знакомства в барнауле, знакомства дай, знакомства киров, сайт знакомств мобильная версия, знакомства тверь, знакомства брянск, табор сайт знакомств вход на мою страницу

1638 sildenafil sildenafil | E-mail | Web | Neděle v 23:51 | Reagovat

Thanks so much for sharing all with the awesome info! I am looking forward to checking out far more posts!

1639 kolyasspock kolyasspock | E-mail | Web | Pondělí v 11:47 | Reagovat

Доброго времени суток!!! свежжее обновление полезной информации для родителей <a href=http://mamaimalysh.com.ua/category/klassicheskie_kolyaski_lyulki>интернет магазин детских колясок</a> Проверьте мягкость сиденья, наличие тента (для того, чтобы укрывать ноги), козырька от ветра и дождевика, удобство ручки.Детские коляски изготавливаются в различных формах и цветовых гаммах.Владимир Иванович Даль, слово коляска связывает со словом колыхать (колебать, зыбать, качать, волновать).

1640 BobcatMer BobcatMer | E-mail | Web | Pondělí v 15:20 | Reagovat

http://www.eleonorajuglair.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=34217

В этом году компания Bobcat отмечает 60-летие!

Интересное выражение встретил:)
В моей сумочке можно найти лишь духи с запахом радости, блеск цвета радуги и жвачку со вкусом счастья…

1641 Jamescox Jamescox | E-mail | Web | Pondělí v 19:44 | Reagovat

First of all I would like to say wonderful blog! I had a quick question that I'd like to ask if you do not mind.

1643 viagra_cheap viagra_cheap | E-mail | Web | Úterý v 9:56 | Reagovat

Appreciate it for helping out, great information.

1644 JasonWaila JasonWaila | E-mail | Web | Úterý v 11:50 | Reagovat
1645 ZAJonathon ZAJonathon | E-mail | Web | Úterý v 19:51 | Reagovat
1647 FrankLex FrankLex | E-mail | Web | Středa v 0:30 | Reagovat

<a href=https://www.baikaleminer.com/#portfolio>майнер байкал доходности</a> - майнер байкал купить, майнер байкал giant b

1648 Davidgef Davidgef | E-mail | Web | Středa v 3:34 | Reagovat

<a href=http://pfege.us/>http://pfege.us/</a> PiornsoogSosmolf

1650 viagra_cheap viagra_cheap | E-mail | Web | Středa v 16:37 | Reagovat

I  truly  enjoy  looking at  on this  web site , it  contains  superb   blog posts. Heavierthanair flying machines are impossible. by Lord Kelvin.

1651 RobertDot RobertDot | E-mail | Web | Čtvrtek v 1:20 | Reagovat

Только в 27 из 84 жилых комплексах массового сегмента «старой» Москвы на сегодняшний день доступны ипотечные программы без первоначального взноса, подробности смотрите на сайте <a href=http://vuloff-zen.ru>http://vuloff-zen.ru</a>

1652 Loans For Bad Credit Loans For Bad Credit | E-mail | Web | Čtvrtek v 16:28 | Reagovat

bad credit loans guaranteed approval <a href="https://creditloansguaranteedapproval.com/">credit loans guaranteed approval</a> credit loans guaranteed approval <a href=https://creditloansguaranteedapproval.com/>personal loan agreement</a>

1653 buy_viagra buy_viagra | E-mail | Web | Čtvrtek v 17:49 | Reagovat

Hi there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to give it a appear. Im definitely loving the details. Im bookmarking and will likely be tweeting this to my followers! Outstanding blog and great style and style.

1655 cheap_cialis cheap_cialis | E-mail | Web | Včera v 21:18 | Reagovat

Aw, this was a very nice post. In thought I want to put in writing like this moreover  taking time and actual effort to make an excellent article but what can I say I procrastinate alot and not at all seem to get something done.

1657 viagra_cheap viagra_cheap | E-mail | Web | Dnes v 16:49 | Reagovat

Hey. Cool post. There's a dilemma together with your website in chrome, and you may want to check this The browser will be the market leader and a huge component of other people will omit your great writing because of this issue.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama