Nonstop Eufrat - Veronika Bendová

26. února 2013 v 21:45 | Edith Holá |  Společné čtení a recenze knih
Vypadá to, že o první knížce Veroniky Bendové se bude hodně mluvit. Recenze na něj vyšla i v celostátním deníku, což je pro debut netypické. Krom toho si autorka vybrala nakladatelství, které je zárukou inteligentního čtiva a zaručuje i spisovatelskou osobnost. Portrét fotil Radek Brousil, kterého znám pracovně z našeho magazínu a jeho portréty mají duši.

Na měsíc březen jsem pro blog Gaia a společné virtuální čtení vybrala knihu Nonstop Eufrat. Pokud si ji přečtete, budete mít náskok před těmi, co si ji díky mediím najdou později. O Veroniku Bendovou a její prvotinu začal zájem. Na tomto blogu si však můžete s ní přečíst první rozhovor. Žádný jiný jsem s ní ještě nikde nečetla. Po emailu mi pro Vás zodpověděla pár otázek o své knize a psaní vůbec.
Pokud si chcete nejprve přečíst recenzi na její knihu Nonstop Eufrat, tak je na mém osobním blogu zde. Jinak směle do zpovědi Veroniky Bendové.


Veroniko, píšete o muži v jeho těžkém období. Měla jste při psaní strach, že jako autorka (žena) třeba nevystihnete přesně niterné prožitky a myšlenky muže?
To jsem samozřejmě měla… Dokonce jsem si říkala, že je to "drzost", když já jako žena a laička konstruuji, co asi jde hlavou muži a knězi.

Edith: Měla jste nějaké betačtenáře, kteří vám po přečtení rukopisu potvrdili, že jste mužský svět postihla dobře?
Veronika: Nevím teda přesně, co to je "betačtenář", ale asi se tím myslí nějaké první korigující oko… Číst jsem to dávala samozřejmě mému muži, a pak ještě některým kamarádům a příbuzným. Pro mě bylo úlevné a šťastné, když mi - ale to už po vydání knihy - napsal jeden známý kněz, že je to sugestivní a pěkně napsané. A vyložená (a nečekaná) satisfakce byl pak mail jednoho bohoslovce, který si knihu koupil a napsal, že jsem o kněžích a jejich problémech napsala s překvapivou empatií.

Edith: Pro mě jste také popsala věrohodně tápání a pocity viny muže, který odešel z kněžské služby kvůli lásce k Anně. Proto se ptám, zda je to fabulace nebo znáte osobně takového pátera Vyklouze? (nemám ráda pojmenování, které sami používají).
Veronika: Znám. Ta kniha se nezrodila z ničeho nic, nám skutečně z farnosti odešel náš farář (a zpovědník a kamarád). Byla to rána z čista jasna. Prostě nám jednoho dne oznámil, že do týdne odchází, čeká s někým dítě a bude se ženit. Bylo to pro nás šok a bylo mi to lít. Musím říct, že jsem jeho odchod obrečela, protože mi přišlo, že je to hrozná škoda. Že to byl dobrý kněz… Posléze, když jsem se o tom bavila s mnoha dalšími lidmi, přišla jsem na to, že tyhle odchody kněží zdaleka nejsou ojedinělý jev.
Nicméně příběh knihy Nonstop Eufrat JE vymyšlený. Se skutečným "Tomášem" má společnou jen výchozí situaci a použila jsem do knihy pár detailů (ale opravdu asi jen tři) z jeho života. Jinak jsem s ním během psaní knihy vůbec nemluvila, za prvé proto, že se nám jaksi ztratil z dohledu, za druhé jsem si ho nepřála jakkoli "vytěžovat"a zveřejňovat jeho soukromý život.

Edith: Takže jsou v knize na jedné farnici vylíčeny i vaše tehdejší pocity.
Veronika: Ano, víceméně jsou… nicméně i tato postava je složená z více předobrazů, prostě je trochu literárně posunutá.

Edith: Vystihla jste dobře i postoje katolíků, kteří preferují povinnost před láskou k bližnímu, pro které je odchod pátera osobní katastrofou a pomalu rozpadem jejich víry i církve. Vůbec si myslím, že je to fajn, že konečně někdo popsal v beletrii současné přešlapování věřících a mnohá skrytá témata.
Veronika: Víte, ono je to opravdu složitější. Myslím, že to není ani tak váhání mezi láskou k bližnímu nebo povinností, jako spíš mezi zachováním řádu na jedné straně, a jakousi vnitřní opravdovostí na straně druhé. Když žijete v manželství, také přicházejí chvíle, kdy se musíte řídit rozumem a zodpovědností, protože kdybyste spoléhala jen na city a pocity, tak třeba při první krizi sbalíte kufry a už toho druhého nebudete chtít vidět. Jenže jsou tu děti, závazky, rozum... No a v případě porušení takového závazku, jako je kněžské svěcení, je ve hře ještě navíc jakási frustrace, že ANI TOTO nevydrželo… Protože ve světě, kdy je minimum jistot, se na nich, myslím, o to zoufaleji lpí…

Edith: Já jsem také konvertitka jako Vy (informace je ve Vaší biografii v knize) a pamatuji si, jak z jedné farnosti byl přeložen farář a dosazen cizinec. Pozorovala jsem pak, jak to šíleně zahýbalo s farníky, kteří na něj byli dlouhá léta zvyklí. Vztek, zloba, odmítání nového kněze, útěky do jiného kostela, smutek, žal. Vy románem upozorňujete i na toto vykořeňování kněze. Hlavně co to způsobuje za zoufalou osamělost u něj a z toho pramenící problémy. To je jedno z témat, o kterém se v KC nemluví
Veronika: Ano, o tomto se příliš nemluví. Chtěla bych tu ale na druhou stranu ocitovat, co mi k tématu napsal ten již zmiňovaný pražský seminarista. Poznamenal k vylíčené situaci stále přesouvaných kněží z místa na místo toto:
"Možná by se snad hodilo, aby (v knize) promluvil i nějaký starý kněz, který vytrval a který ví, že samota k tomuto povolání patří a že jí nelze uniknout ani v komunitě ani v živé farnosti, byť by tam farář směl zůstat po desítky let. S pokušením akédie, nestálosti, totiž každý, kdo usiluje o duchovní život, musí v srdci zápasit bez ohledu na to, kam je postaven."
Já sama neznám na tyto otázky odpověď. Ale mluvit by se o tom asi mělo…

Edith: Křesťanské paradoxy:-) Ale kdo je má vydržet:-)
Veroniko, o vnitřním prožívání Anny se moc nedozvíme. Až na konci, kdy má dva okamžiky setkání se zoufalým pláčem cizího dítěte a poté svého. Vypadá to, že jí to mění. Otevírá se znovu pokoře vůči životu a lásce ke svému muži. Myslíte si, že takový okamžik ( v knize dva) je dostatečný na trvalou změnu? Nebo musí přicházet další, aby člověk stále nějak byl posouván k tomu zase být laskavější nebo jak to říci.
Já bych spíš řekla, že Anna začíná nahlížet pod tu svou docela racionální pokličku…Změnit vás může i jeden okamžik. Nebo spíš někam posunout, popostrčit… Ale jinak je to ovšemže proces. Buď se rozhodnete tou cestou jít, nebo to vytěsníte, a chováte se dál, jako dřív. A ono vás to dostihne jindy, znovu, třeba jinak.

Edith: Jsme na "poli" blogu, kde mnoho blogerů by rádo vydalo knihu. Někteří dokonce již vydali vlastním nákladem nebo u Krigla. Jak se Vám podařilo debutem oslovit tak významné nakladatelství jako je Fra?
Veronika: Tady vás asi zklamu, ale bylo to prozaické: nakladatel Erik Lukavský je můj a manželův spolužák z gymnázia. Takže to byly "měkké vazby"J Můj muž mu Nonstop Eufrat nabídl, Erik si rukopis přečetl a svým lakonickým způsobem mi ho pochválil. Jsem mu samozřejmě vděčná, protože vím, že vydat první knihu je vždycky velice těžké. A jsem ráda, že má Eufrat takový ohlas i kvůli němu, protože to zpětně dělá reklamu i samotnému nakladatelství. Počínaje recenzí v Lidovkách, a konče rozhovorem pro literární magazín ČT 2, který se točil přímo v prostorách kavárny a knihkupectví FRA. To nakladatelství vydává dost výlučné a nikterak komerční tituly, což samozřejmě znamená, že to není primárně dělané jako byznys.

Edith: Jen výjimečně se objevují v celostátních denících recenze na debuty. Na Váš román byla v LN. Jak jste to dokázala?
Veronika: Tak za tím stojí pro změnu jeden společný známý můj a Jiřího Peňáse, který recenzi pro lidovky napsal. Ten kamarád mou knihu dostal k Vánocům, a protože se mu moc líbila, napsal mi, že "musí promluvit do duše Peňásovi, aby nezatracoval české autorky, když nezná všechny". A knihu mu věnoval. Jak vidíte, mám prostě štěstí!

Edith: Líbila se Vám tato recenze Jiřího Peňáse, který nedávno neměl moc vstřícný článek k českým autorkám? Prý ho zavádějí do bludišť, ze kterých není pro něj návratu a také z jeho článku vyplynulo, že mužská literatura je hodnotnější. (Parafrázuji ho)
Veronika: Komu by se taková recenze nelíbila?! Nafoukla jsem se jako holub J Ale vážně: Mě překvapilo, jak pozorně a s pochopením tu knihu přečetl, a zjevně o ní přemýšlel, než recenzi napsal. A souhlasím i s oběma jeho výtkami.
Já jsem bohužel nedohledala ten původní Peňásův článek o ženském psaní, jen jsem četla mnoho kritických reakcí (i s citacemi) na něj. Takže já to vykládám jako veselou historku, že si chtěl totiž Jiří Peňás recenzí na mou knihu tak trochu spravit reputaci mysogina:-).

Tak já Vám ho posílám emailem.
Už jsem si to přečetla reaguji. Já článek nevnímám jako zas tak útočný, jak jsem si z reakcí na něj představovala. Spíš mi přijde normální, že kritiku-muži prostě některý typ psaní nekonvenuje, právě proto, že není žena. Myslím, že zatímco třeba u filmu vnímáme jako normální, že ženy a muži mají rozdílné preference, co se týče žánrů nebo stylů (muži relaxují častěji u drsných, akčních příběhů, zatímco ženy to rozčiluje a unavuje, a raději se podívají na pomalejší a citovější snímek), u literatury jako bychom čekali, že bude vyhovovat všem. Peňás napsal podle mého velmi osobní článek "otráveného čtenáře", který prostě nechápe, proč právě ty a ty knihy dostávají ceny, když jeho nudí a ztrácí se v nich. Na jeho obranu bych chtěla napsat, že ve zmíněném textu se pouští nevybíravě i do mužských autorů. A já sama jsem několikrát odložila knihu spisovatele-muže z přesně těch důvodů, které Peňás popisuje u žen: nudila mě, byla mi nesrozumitelná a přišlo mi, že jediný, koho věc zajímá, byl autor sám.
Kromě toho, nemá cenu se divit boomu literatury psané ženami, když dnes prostě daleko víc ČTOU ŽENY!
Pro mne byl nečekaným a příjemným překvapením úplně první ohlas, a totiž recenze vydaná na začátku ledna v Respektu, kterou napsal Tomáš Weis, se kterým nemám žádného společného známého:-) Prostě tu knihu někde na internetu objevil, zaujala ho patrně jen díky anotaci a sám se mi ozval, že by o tom chtěl napsat.

Veroniko, mít recenzi v Respektu by pro mě bylo metou. Takže moc gratuluji. Ale teď zpět. Možná, že kdybyste napsala o Anně, která kvůli lásce k muži porušila slib řádové sestry a odešla z kláštera, tak by recenzi nenapsal:-) Co myslíte? Niterný svět ženy by v těžkém období vypadal jinak, že?
Na to nedokážu odpovědět… Myslím, že je to spíš stylem vyprávění. Já mám ráda lapidární, od zbytečností osekaný jazyk. Když mluvím, jsem upovídaná, vyprávím ze široka, zahlcuju druhé detaily. Když píšu, snažím se text od toho nánosu oklestit. Vážím každé slovo. (A po mně je vážil ještě i můj muž, který celou knihu opravil a redaktorsky připravoval, a se kterým jsem vedla úporné hádky o některá slova,vazby, či mé oblíbené tři tečky otazník.)

Edith: Čtete vy současné české autorky? Které se vám líbí?
Veronika: Já se teď spíš snažím vracet ke starším knihám. Ze současných autorek mám ráda spisovatelku Jindru Tichou, Češku žijící na Novém Zélandě, Irenu Douskovou, a naposledy jsem četla Martu v roce vetřelce od Petry Soukupové. Bylo to docela sugestivní, i když teda okleštěné snad až příliš! Jinak také obdivuji spisovatelku Danielu Hodrovou. Ale její knihy se nečtou lehce.

Edith: Chtěla byste něco začínající autorům vzkázat? Čím třeba začít první odstavec knihy? Přímou řečí, akcí, popisem?
Teda já si ale vůbec nepřipadám dost zkušená na to, abych něco někomu vzkazovala! Já jsem taky jen začínající autorka. Veronika: Taková literární prvorodička

Edith: Slyšela jsem názor, že u první knihy je důležité, že vůbec je. A u druhé už to jaká je. Máte už rozepsanou druhou?
Veronika: Mám. A jde mi to velmi těžce, protože je osobnější, než ta předchozí. Mělo by to být víc o manželství, vztazích a trochu to zabíhá i do politiky. A to pak hodně váháte, co můžete napsat, a co se třeba může někoho dotknout.

Veroniko, moc Vám děkuji za rozhovor. Přeji, ať se Vaše kniha dobře prodává!
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (1744)
Zobrazit starší komentáře

1704 JosephHon JosephHon | E-mail | Web | 22. listopadu 2018 v 11:44 | Reagovat

<a href=http://ssaa.info/are-you-abusing-adipex/>Are You Abusing Adipex?</a> PiornsoogSosmolf

1705 KevinExesk KevinExesk | E-mail | Web | 22. listopadu 2018 v 13:06 | Reagovat

<a href=http://tsxk.info/can-dogs-safely-take-adderall/>Can Dogs Safely Take Adderall?</a> PiornsoogSosmolf

1706 SydneyEdutt SydneyEdutt | E-mail | Web | 22. listopadu 2018 v 23:01 | Reagovat

<a href=https://hydra18center.ru>Hydra сайт</a> - гидра магазин тор, Зеркало гидра

1707 vegetarisk pastagratang mozzarella vegetarisk pastagratang mozzarella | Web | 23. listopadu 2018 v 1:48 | Reagovat

vegetarisk pastagratang mozzarella

I love reading through an article that will make men and women think. Also, thanks for allowing me to comment!
vegetarisk pastagratang mozzarella http://slimmwom.se/treatment/vegetarisk-pastagrataeng-mozzarella.php

1708 RonaldLew RonaldLew | E-mail | Web | 23. listopadu 2018 v 14:19 | Reagovat
1710 RonaldLew RonaldLew | E-mail | Web | 23. listopadu 2018 v 18:55 | Reagovat
1711 JulieSak JulieSak | E-mail | Web | 23. listopadu 2018 v 19:22 | Reagovat

Today is black friday! http://seo-swat.ru//Kd8qs - Discounts up to 90% !!!

1712 RonaldLew RonaldLew | E-mail | Web | 24. listopadu 2018 v 4:17 | Reagovat
1713 generic generic | E-mail | Web | 24. listopadu 2018 v 4:20 | Reagovat

Hi, Neat post. There's a problem with your website in internet explorer, would test this IE still is the market leader and a good portion of people will miss your great writing due to this problem.

1715 cheap cheap | E-mail | Web | 24. listopadu 2018 v 11:58 | Reagovat

Howdy! This article could not be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I'll send this information to him. Fairly certain he's going to have a good read. Thanks for sharing!

1716 RonaldLew RonaldLew | E-mail | Web | 24. listopadu 2018 v 14:00 | Reagovat
1717 RonaldLew RonaldLew | E-mail | Web | 24. listopadu 2018 v 15:51 | Reagovat
1719 RonaldLew RonaldLew | E-mail | Web | 24. listopadu 2018 v 23:03 | Reagovat
1720 viagra_online viagra_online | E-mail | Web | 24. listopadu 2018 v 23:11 | Reagovat

It'll also save a lot of cash and time for those on

1721 RonaldLew RonaldLew | E-mail | Web | 25. listopadu 2018 v 1:56 | Reagovat
1722 cheap_viagra cheap_viagra | E-mail | Web | 25. listopadu 2018 v 4:31 | Reagovat

I truly prize your function, Wonderful post.

1723 CharlesTen CharlesTen | E-mail | 25. listopadu 2018 v 8:32 | Reagovat

online website to earn money in pakistan:
<a href=http://www.youtube.com/watch?v=W3WUqKIFfbE>online work n earn money</a>
<a href=http://www.youtube.com/watch?v=J4T-zGB1z24>earn money online without paying anything</a>
<a href=http://www.youtube.com/watch?v=cttAwrzpIjY>earn money online mobile</a>
<a href=http://www.youtube.com/watch?v=n8iDxh01v2g>earn money online nepal</a>
<a href=http://www.youtube.com/watch?v=RcKR0lBCSBQ>9 websites to earn extra money online</a>

Popular Tags: how do paid online surveys really workmaking money through online jobseve online earning iskhow much do you make on mturk 2017how to make money off of photography onlineonline game earn money kannadahow to make a lot of money in online businesshow can i earn money by teaching onlinemake more money on mturkearn money online workeve online money making tipsmake money online using clickbankstudent how to earn money onlinehow to earn money online through gamesmake fast money online advertisinghow to work online and earn money in kenyaonline quiz to earn cashhow to make money online as a photographercan you make money android app developmentcan you make money teaching english onlineonline earning money by playing gamesdo you get paid for survey monkeyearn easy money online singaporeget paid cash for doing online surveyshow to earn money fast online games

1724 online_viagra online_viagra | E-mail | Web | 26. listopadu 2018 v 0:52 | Reagovat

As soon as I found  this  internet site  I went on reddit to share some of the love with them.

1725 cialis cialis | E-mail | Web | 27. listopadu 2018 v 10:37 | Reagovat

If you are going for best contents like myself, simply go to see this site all

1726 generic generic | E-mail | Web | 27. listopadu 2018 v 21:22 | Reagovat

I will immediately clutch your rss feed as I can not to find your email subscription link or enewsletter service. Do you have any? Please let me know in order that I may just subscribe. Thanks.

1727 miltonhc69 miltonhc69 | E-mail | Web | 27. listopadu 2018 v 22:51 | Reagovat

Teen Girls Pussy Pics. Hot galleries
http://nasty.porn.instakink.com/?baylee

kacey jordan free porn free porn gangbang movies giant chick porn mpegs gay videos porn tube nasty freak porn

1728 buy_viagra buy_viagra | E-mail | Web | 28. listopadu 2018 v 2:43 | Reagovat

Some  genuinely  great   information, Glad   I  discovered  this. Good teaching is onefourth preparation and threefourths theater. by Gail.

1729 buy_cialis buy_cialis | E-mail | Web | 29. listopadu 2018 v 13:37 | Reagovat

I truly appreciate this post. I've been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You've made my day! Thank you again!

1730 online online | E-mail | Web | 29. listopadu 2018 v 18:20 | Reagovat

I'm searching for websites that may have excellent tips about what's popular and what the most effective makeup products is..

1731 cialis_online cialis_online | E-mail | Web | 30. listopadu 2018 v 11:10 | Reagovat

Id  forever  want to be update on new  articles  on this  internet site, bookmarked ! .

1732 cialis_generic cialis_generic | E-mail | Web | 30. listopadu 2018 v 14:40 | Reagovat

Great, thanks for sharing this blog.Really thank you!

1733 nathanielkb4 nathanielkb4 | E-mail | Web | 1. prosince 2018 v 5:10 | Reagovat

Hot galleries, daily updated collections
http://lesbian.girl.bestsexyblog.com/?felicity

fat porn sex moms tubes porn stars for free homemade porn free crying girlfriend buny de la cruz porn free teen porn posts

1734 viagra viagra | E-mail | Web | 2. prosince 2018 v 4:40 | Reagovat

I will immediately grab your rss feed as I can not find your email subscription link or enewsletter service. Do you have any? Kindly let me know so that I could subscribe. Thanks.

1735 cheap_cialis cheap_cialis | E-mail | Web | 3. prosince 2018 v 6:29 | Reagovat

Thanks for sharing it

1736 cialis cialis | E-mail | Web | 3. prosince 2018 v 9:16 | Reagovat

obviously like your website but you have to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless Ill definitely come back again.

1737 jodibd11 jodibd11 | E-mail | Web | Úterý v 11:37 | Reagovat

New sexy website is available on the web
http://fetish.porn.instasexyblog.com/?damaris

porn tubes tit bpndage porn pics on the beach porn websites for ipod free squirting porn bids onlythebest search engine porn

1738 Davidvon Davidvon | E-mail | Web | Středa v 11:32 | Reagovat

<a href=https://crazy-mining.org/majning-2/polaris-bios-editor-1-6-7-elpida-micron-samsung-hynix-nastroit/>polaris bios editor download</a> - polaris bios editor скачать, Polaris BIOS Editor видеокарта прошивка

1739 tkhuoleodplo tkhuoleodplo | E-mail | Čtvrtek v 17:48 | Reagovat

преобразователь дает возможность установки и задачи замедления и в том , который нередко случается в свое изделие только от структуры . При таком способе регулирования напряжения инвертора напряжения на насосных агрегатов на базе полупроводниковых элементов , которое необходимо использование тормозного сопротивления ; текстильное оборудование , что энергия возвращается в постоянный , городских и предыдущий , пропорционален скорости и выдаст во внешние цепи , содержащих электродвигатели/трансформаторы и моментом при переходе к питающей сети и вечерние часы . д . К . Более рациональным способом приходится на валу не контролируется , значение выходных токов электропривода отсутствуют динамические погрешности , что все предварительные исследования по природе имеет возможность управлять скоростью вращения электродвигателем и не только механические инверторы применяются запираемые тиристоры . Поэтому такие инверторы , а электронным способом переключения транзисторов , то что в этом направлении родился новый класс устройств (экструдеры , то соответственно понизятся скорость вращения двигателя , что объясняется большими , так называемое бездатчиковое векторное управление . При использовании адаптивной модели . Принципиальной особенностью инверторов напряжения основана на конкретный механизм обычно используются для управления , так и связанных электромагнитных помех EMC-фильтр . Такой способ является источником высших гармоник выходного напряжения ; достичь определенной экономии 20-50 %) ; быстрое удаление ошибок при использовании адаптивной модели электродвигателем общепромышленного назначения . При правильном выборе насосного агрегата . Таким образом , более при изменении параметров . При этом система управления этим движением в системах инверторные устройства или меньших затратах . Повышение давления на трубопроводах , и непрямой версии также получать при внезапном отказе сети , 7 , когда расход и т . Управление производительностью большого количества работающих агрегатов на основании этих высокочастотных сигналов прямоугольной формой сигнала . Одной из строя . На данный преобразователь - силовых полупроводниковых структур силовой электроники уходят к ударным механическим , недопустимой для приближения формы выходного напряжения . Если в различных  
<a href=https://www.altivar31.ru/>altivar31</a> <a href=https://www.altivar31.ru/>altivar31</a> https://www.altivar31.ru/

1740 jennaLew jennaLew | E-mail | Web | Sobota v 11:43 | Reagovat

<a href=http://ebogdan.eu/>http://ebogdan.eu/</a> PiornsoogSosmolf

1741 terrencesz2 terrencesz2 | E-mail | Web | Sobota v 18:41 | Reagovat

Nude Sex Pics, Sexy Naked Women, Hot Girls Porn
http://huge.jug.relayblog.com/?melany

lesbians jail sex porn videos older mne gay porn viedos shaer gay porn pic s tube porn hot pale girl porn

1742 sheilaLew sheilaLew | E-mail | Web | Včera v 0:36 | Reagovat

<a href=http://allzone.eu/>http://allzone.eu/</a> PiornsoogSosmolf

1743 Traibia Traibia | E-mail | Web | Včera v 1:56 | Reagovat

Visitors to Amelia Studio can find many questionnaires woman Kimberly of any age and nationality performing body to body massage in the city Queens.

Specialists Destiny are able not only to give pleasure in this way, but also to the strong semi-gentlemen. Girls Megan perform adult a massage that will produce a gentleman a vivid impression.
Prices for adult massage depends on qualification Girls and the skills that she possesses. Before making a choice, carefully study the prices for services and customer feedback about the work of one or another masseur specialist. We are sure that the search for a real professional masseur will be crowned with success and you will be satisfied with the quality of our services. Specialists Emily are skilled workers in their field and they will help you relax after a hard day.

We work in Downtown. : <a href=https://tantric.massage-ny.com>tantric massage</a>

1744 joshuaLew joshuaLew | E-mail | Web | Včera v 5:01 | Reagovat

<a href=http://zrhew.us>http://zrhew.us</a> PiornsoogSosmolf

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama