DORA

12. dubna 2013 v 10:27 | Alma |  ŽENA VE FOTOGRAFII


Intimně laděný monolog Mileny Štráfeldové o jediné dceři Boženy Němcové (pod názvem Osamělé večery Dory N.) vyvstal přede mnou jako velký námět k přemýšlení. Theodora (Dora) N vyrůstající po boku BN a zažívající její poklesky, i pády......
Jen ona znala nejlépe i nedobré rysy povahy své matky, zažívala ponížení z nedostatku lásky, z chudoby. Přemýšlím, jakou modlu z BN vytvořili naši učitelé ve škole. O druhé straně jejího života, ačkoliv i nedokonalosti jsou tak lidské, jsme neznali téměř nic. Ale BN - to nejsou jen pohádky,tzv. vlastenectví a boj za práva žen, je to i rodinný život a vztahy v rodině. Pořad je vytvořený z bohaté korespodence, která se zachovala a nechává na divákovi či posluchači , aby si sám vytvořil názor. Aby přemýšlel o komplikovaných osobnostech, nespravedlivostech a nerovnováze sil. Dora dostala do vínku pramálo krásy, byla poznamenaná nemocí a v podmínkách, ve kterých vyrůstala, nedostatečně povzbuzována a naopak podceňována, přesto vyrostla v samostatnou ženu a dokázala se uživit.
To Dora ošetřovala svoji matku, když už byla velmi nemocná , což vůbec nebylo lehké ani krásné. Přemýšlím, kde v sobě vzala energii jít dál a ctít život, který jí přinášel nemnoho dobrého. Přitom si uvědomovala, že vše možná mohlo být i jinak. Kdyby například BN neodmítla jet s manželem a dětmi do Uher. Vlastenecký důvod, že chce zůstat v Čechách, já vidím jako sobecký, byly zde i děti a těm neposkytla moc dobré vzdělání. Vzdělání nabyté v jiném jazyku je lepší, než nedostatečné.
Moje zamyšlení nemá soudit a odsuzovat. Chtěla jsem vyzdvihnout Doru jako samostatnou bytost se svým názorem. Považuji ji za silnou osobnost a jsem ráda, že jsem se o ní prostřednictvím pořadu s Martou Skálovou v hlavní roli, dozvěděla.
Kdo z vás jste pořad viděli či slyšeli nebo četli knihu možná pociťujete jiné emoce, než já.
Avšak zapomenutá Dora se v mých očích postavila vedle své slavné matky.Autorkou textu i fotografie: Alma (Vlasta Ratislavová)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Karolína Karolína | Web | 27. října 2013 v 17:24 | Reagovat

Moc krásná fotka.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama