Renata Štulcová - královna července

8. července 2013 v 22:33 | Tereza Krejčí a Edith Holá |  Společné čtení a recenze knih
Na červenec nemohu zvolit pro společné čtení jinou knihu, než právě aktuální třetí díl Rafaelovy školy - Rohy faunů od Renaty Štulcové.

Konečně ji mám doma a druhou zítra předám jako dárek své neteřince Tereze. Netrpělivě jsme třetí díl spolu očekávaly a stejně tak už doufáme, že autorka píše vedle Kaziina příbehu i čtvrtý díl Rafaelky, neb čekání na dobrou knihu je vždy velmi obtížné. To se nedá vydržet.

Terezka Krejčí měla ve škole za úkol vyzpovídat někoho, kdo četl stejnou knihu. Jelikož jsme obě četly Rafaelovu školu první i druhý díl, položila otázky mně.


Ke knihám Rafaelova škola rozhovor vede Tereza Krejčí a odpovídá Edith Holá.

  1. Připadaly ti knihy 'Rafaelova škola' jako jen další verze Harryho Pottera?
Ne. Vůbec ne, i když se to o knize říká. Podobnost je pouze ve věku hlavní hrdinky a v tom, že jezdí studovat do Rafaelky, kde jsou elementární bytosti, což připomíná nápad s kouzelnickou školou v Bradavicích.
  1. Nudila ses u knihy, nebo jsi ji četla jedním dechem a těšila ses na další kapitolu, na další díly?
Byla to pro mě přesně ta kniha, kterou jsem nemohla ani na chvíli odložit a netrpělivě jsem čekala na další díl a teď zase čekám na ten třetí.

3. Připadala ti Marina, hlavní hrdinka knihy v něčem tobě podobná? A v čem?

Stotožnila jsem se s jejím osudem, protože jsem také neznala svou matku jako Marina. Vyrůstala a byla stejně jako já dána na výchovu někam jinam než ke svým. Když se mohla "ke svým" vrátit, byla tím osudem jiná. Možná jsou to univerzální témata pro každého člověka. Nejen mladou dívku danou na výchovu jinam. V této knize to spisovatelka pro mládež hezky a nenuceně zobrazila, co to způsobuje a jak se hrdinka a okolí s její jinakostí vyrovnává.
4. Kdyby jsi měla knihu oznámkovat od 1 do 5-ti (jako ve škole), co se týče stylu psaní i obsahu, co bys dala za známku?

Jedničku s hvězdičkou

5. Kterou postavu, popř. postavy sis oblíbila a proč?

Pro mě to bylo tak zajímavě psychologicky zpracované, že jsem se těšila na vývoj většiny postav. A dál se těším, jak se budou vyvíjet v dalších dílech. Určitě sourozenci Mariny jsou zajímavé postavy s velkým tajemstvím, které se Marina nemůže dozvědět. Mají utrpení, tím je jejich osobnost bohatá a někdy se chovají, že to až člověka zaráží. Mariin bratr, veselý Faun, se mi taky jako postava líbí. U něj jsem vždy pookřála. Takový rošťák.

6. Kterou postavu, popř. postavy sis naopak neoblíbila a proč?

Myslím, že mi žádná nevadila. Nevnímala jsem to tak, že bych ji nesnášela. Negativní postavy mají svůj smysl, posunují děj a rozhodování těch klaďasů:-)

7.
V knize jsou podle mě také důležité obrázky. V knihách k nim byly i napsány básničky, říkanky. Obyčejně jsi je přeskakovala nebo tě zaujaly a detailně jsi si je prohlížela? Proč ti přišly nebo nepřišly zajímavé?

Četla jsem je. Dokonce ty hned v úvodu každé kapitoly i několikrát, protože jsem si chtěla o určité bylině všechno zapamatovat. Ale bylo to tak zvláštně napsané, že jsem to ani po opětovném přečtení nepochopila:-) Obrázky jsem detailně studovala. Přišlo mi to všechno zajímavé a ke knize to sedí.

8.
Četla jsi příběh Mariny jako pouhou pohádku či příběh pro děti nebo jsi v obsahu hledala něco hlubšího, popř. co?

Asi už je jasné z mých odpovědí, že jsem to brala jako pohádkově zpracovanou realitu. Spisovatelka je učitelkou na ZŠ, takže se určitě bohatě inspiruje svými studenty, jejich problémy, láskami atd.

9.
Marina se na konci prvního dílu dozvěděla, že její maminka je ta, která je už téměř rok její paní profesorkou. Brala to od ní jako velkou zradu, teda tak jsem to alespoň já cítila. Co si o tom myslíš? Byla Marina ,,naštvaná'' oprávněně nebo byla moc malá na to, aby maminku pochopila?

Byla to prostě "zrada", která bolí, i když v pozadí je jasné, že nebyla od matky úmyslná, ale kvůli něčemu z dřívějška to tak muselo být. Přesto je na tom ukázáno, jak moc se dětem může lhát a jak je to bolí a komplikuje jim to život. Marině se to mohlo aspoň nějak postupně vysvětlovat... V tomto mi to připomíná Harryho Pottera. Který často musí vypátrat něco, co mu někdo úmyslně tají tzv. pro jeho dobro. Kdo ví, jestli ale mají dospěláci právo tajit něco pro dobro druhého nebo je to jen jejich strach z prozrazení něčeho, co udělali a podobně. Je otázkou, jestli by to dítě (dospívají člověk) pochopil nebo opravdu ne, kdyby se určitou věc dozvěděl dříve. To jsou otázky, které si kladu. Byla bych spíše pro pravdivost, ale to by pak nemohla vzniknout kniha, už by nebyla tak napínavá. V běžném životě bych ale byla určitě pro pravdivost:-)

10. Marině je dvanáct let. Harrymu Potterovi je dvanáct let. Často právě knihy pro mládež jsou o tomto věku. Je to nějaký důležitý rok pro odrůstající "dítě"?

To možná víš nejlíp sama, protože jsi právě v tomto věku. Četla jsem mnoho příběhů, kde právě lidé psali, že někdy v jedenácti nebo dvanácti něco prožili. Myslím, že je to opravdu nějaký mezník. Myslím, že v tomto věku se v přírodních kmenech dělávaly také iniciace. V naší kultuře se nedělají. Občanka v patnácti, maturita v osmnácti. Přitom právě kolem 12. roku se mění hormony (narůstají křídla), člověk se učí hranicím, poznávání svého ega, vlastní moci a síle (hadí ocas) atd. atd. Už se moc těším, jak paní spisovatelka Renata Štulcová zobrazí další rok dospívání hlavních hrdinů. Budou to rohy faunů, tak jsem zvědavá, co to bude psychologicky obnášet.
Kdo nemáte Rafaelku doma, tak pro ni velmi rychle spěchejte. Je to přesně ta kniha, kterou neodložíte, ani když potřebujete na záchod.

S autorkou mnoha knih Renatou Štulcovou můžete komunikovat v komentářích na jejím blogu Rafaelova škola
Blog Terezy Krejčí zde
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 9. července 2013 v 17:18 | Reagovat

Zajímavý rozhovor. Některé odpovědi mě překvapily a dozvěděla jsem se zas něco nového.
Přiznám se, že jsem se ke koupi Rafaelovy školy zatím nedostala, četla jsem ji kdysi na blogu, ale knížka je prostě knížka. Určitě to v nejbližší době napravím.
Hlavně ať se daří a knížka se dobře prodává. :-)

2 Siwa Siwa | Web | 11. července 2013 v 13:37 | Reagovat

Odpovídala bych asi stejně. Rafaelova škola se mi moc líbí a Harryho Pottera mi to nepřipomínalo skoro vůbec. Až jsem se divila, že to o tom říkají. To spíš nad Gjorky jsem tak trochu přemýšlela o téhle inspiraci.
Rafaelova škola je prostě kouzelná a těším se, až si přečtu třetí díl, i když už je základní škola nějaké ty roky za mnou. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama